Skip to content
✉ info@chinaoceanfreight.com |📞 +86 18138342527
💬 WeChat: lunjie1120 WhatsApp Us →
💬 WhatsApp Us Now
Americas ✈️ Air Freight 🚢 Sea Freight 21 KG

Cost to Ship 21KG from China to United States

What this shipment size actually costs, and whether consolidating up to the next bracket would be cheaper.

USD 5.7/KG Best Rate Now
5 Channels Available
2026-09-30 Last Updated

Shipping 21KG from China to United States costs approximately USD 120, based on a published rate of USD 5.71 per kilogram. Treat it as a planning estimate for the freight: what you actually pay depends on the product, its HS code, the declared value and the exchange rate on the day, and duty assessed by U.S. Customs and Border Protection (CBP) is quoted separately. The real figure can come in above or below this.

Estimated total
USD 120 for 21KG
By sea
USD 5.71/kg, 25-45 days
Customs authority
U.S. Customs and Border Protection (CBP)

Rates last updated 2026-09-30. Indicative only — published channel prices for planning, not a quotation. Your actual cost depends on the product and its HS code, chargeable weight, declared value, duty and tax at destination and the exchange rate on the day, and can come in above or below these figures.

Current Rates — China to United States (21 KG)

Updated 2026-09-30
Service Mode Rate Billed asTotal (21 KG) Details
Best Value LA OA – Parcel Delivery 🚢 Sea Freight USD 5.7/KG 21 KG USD 120 View Details →
LA OA – Parcel Delivery 🚢 Sea Freight USD 5.8/KG 21 KG USD 121 View Details →
ZIM / Hede – Parcel Delivery 🚢 Sea Freight USD 5.9/KG 21 KG USD 124 View Details →
LA OA – Parcel Delivery 🚢 Sea Freight USD 6.0/KG 21 KG USD 125 View Details →
ZIM / Hede – Parcel Delivery 🚢 Sea Freight USD 6.0/KG 21 KG USD 126 View Details →

How these prices are calculated — chargeable weight

Freight is not billed on the number on your bathroom scale. It is billed on chargeable weight: the greater of actual gross weight and volumetric weight, where volumetric weight is L × W × H (cm) ÷ 6000. Denser cargo pays on its weight; light bulky cargo pays on the space it occupies. Whichever is higher is the one you pay — never the lower.

  • One cubic metre = 167 kg. That is 1,000,000 cm³ ÷ 6000, the same divisor used for the volumetric check, so both sides of this page agree with each other.
  • Per-kilogram channels. The rate is multiplied by chargeable weight, rounded up to the next whole kilogram. A 21 kg consignment that only measures out to a smaller volumetric figure is still charged on its 21 kg actual weight.
  • Freight only. These are published freight rates. Duty, tax and customs charges at destination are not a fixed number we can print: they follow your product's HS code, its declared value and the exchange rate applied on the day of entry, so they are confirmed against your actual goods and quoted separately.
  • Indicative only — the real price can be higher or lower. Nothing on this page is a quotation or a commitment. What you finally pay depends on what the product is, how it is packed, the chargeable weight, the declared value, the destination duty position and the exchange rate at the time. Send the product details, weight and dimensions and we will price your specific shipment.

Track your shipment

Enter your tracking number below

Powered by 17TRACK — supports 2,000+ carriers worldwide

Track a container to United States

Ocean cargo is tracked by container number rather than by a parcel barcode. Enter yours below: we validate the number, identify the line that owns the prefix, and send you to that line's own tracking page.

A container number is four letters and seven digits, for example MSKU6090510. The last digit is a check digit, so a typo can be caught here rather than by an empty result on the carrier's site. We validate it in your browser — the number is not sent to us or to anyone else.

Full Weight-Tier Rate Cards

Detailed per-weight pricing for every active route from China to United States. Each tier reflects the published rate at that exact weight — useful for accurate budgeting at common shipment sizes.

LA OA – Parcel Delivery

🚢 Sea Freight → ZIP 8,9
Best Value at 21 KG
Updated 2026-09-30 22 weight tiers USD pricing
Weight Rate (USD/KG) @ 21 KG
12 KG USD 6.04 USD 126.84
13 KG USD 5.86 USD 123.06
14 KG USD 5.71 USD 119.91
15 KG USD 5.58 USD 117.18
16 KG USD 5.46 USD 114.66
17 KG USD 6.18 USD 129.78
18 KG USD 6.04 USD 126.84
19 KG USD 5.92 USD 124.32
20 KG USD 5.81 USD 122.01
21 KG USD 5.71 USD 119.91
22 KG USD 5.62 USD 118.02
23 KG USD 5.84 USD 122.64
30 KG USD 5.35 USD 112.35
50 KG USD 4.83 USD 101.43
100 KG USD 4.28 USD 89.88
150 KG USD 3.86 USD 81.06
200 KG USD 3.77 USD 79.17
505 KG USD 3.49 USD 73.29
850 KG USD 3.54 USD 74.34
1700 KG USD 3.62 USD 76.02
2500 KG USD 3.60 USD 75.60
3400 KG USD 3.36 USD 70.56
View full route details →

LA OA – Parcel Delivery

🚢 Sea Freight → ZIP 97,98,99
Updated 2026-09-30 22 weight tiers USD pricing
Weight Rate (USD/KG) @ 21 KG
12 KG USD 6.11 USD 128.31
13 KG USD 5.94 USD 124.74
14 KG USD 5.78 USD 121.38
15 KG USD 5.65 USD 118.65
16 KG USD 5.54 USD 116.34
17 KG USD 6.25 USD 131.25
18 KG USD 6.11 USD 128.31
19 KG USD 5.99 USD 125.79
20 KG USD 5.88 USD 123.48
21 KG USD 5.78 USD 121.38
22 KG USD 5.69 USD 119.49
23 KG USD 5.91 USD 124.11
30 KG USD 5.42 USD 113.82
50 KG USD 4.90 USD 102.90
100 KG USD 4.35 USD 91.35
150 KG USD 3.94 USD 82.74
200 KG USD 3.84 USD 80.64
505 KG USD 3.56 USD 74.76
850 KG USD 3.61 USD 75.81
1700 KG USD 3.70 USD 77.70
2500 KG USD 3.68 USD 77.28
3400 KG USD 3.43 USD 72.03
View full route details →

ZIM / Hede – Parcel Delivery

🚢 Sea Freight → ZIP 8,9
Updated 2026-09-30 22 weight tiers USD pricing
Weight Rate (USD/KG) @ 21 KG
12 KG USD 6.25 USD 131.25
13 KG USD 6.07 USD 127.47
14 KG USD 5.92 USD 124.32
15 KG USD 5.79 USD 121.59
16 KG USD 5.67 USD 119.07
17 KG USD 6.38 USD 133.98
18 KG USD 6.25 USD 131.25
19 KG USD 6.13 USD 128.73
20 KG USD 6.02 USD 126.42
21 KG USD 5.92 USD 124.32
22 KG USD 5.83 USD 122.43
23 KG USD 6.05 USD 127.05
30 KG USD 5.55 USD 116.55
50 KG USD 5.04 USD 105.84
100 KG USD 4.48 USD 94.08
150 KG USD 4.07 USD 85.47
200 KG USD 3.98 USD 83.58
505 KG USD 3.70 USD 77.70
850 KG USD 3.75 USD 78.75
1700 KG USD 3.83 USD 80.43
2500 KG USD 3.81 USD 80.01
3400 KG USD 3.56 USD 74.76
View full route details →

LA OA – Parcel Delivery

🚢 Sea Freight → ZIP 5,6,7
Updated 2026-09-30 22 weight tiers USD pricing
Weight Rate (USD/KG) @ 21 KG
12 KG USD 6.29 USD 132.09
13 KG USD 6.11 USD 128.31
14 KG USD 5.96 USD 125.16
15 KG USD 5.83 USD 122.43
16 KG USD 5.71 USD 119.91
17 KG USD 6.43 USD 135.03
18 KG USD 6.29 USD 132.09
19 KG USD 6.17 USD 129.57
20 KG USD 6.06 USD 127.26
21 KG USD 5.96 USD 125.16
22 KG USD 5.87 USD 123.27
23 KG USD 6.09 USD 127.89
30 KG USD 5.60 USD 117.60
50 KG USD 5.08 USD 106.68
100 KG USD 4.52 USD 94.92
150 KG USD 4.11 USD 86.31
200 KG USD 4.02 USD 84.42
505 KG USD 3.74 USD 78.54
850 KG USD 3.79 USD 79.59
1700 KG USD 3.87 USD 81.27
2500 KG USD 3.85 USD 80.85
3400 KG USD 3.61 USD 75.81
View full route details →

ZIM / Hede – Parcel Delivery

🚢 Sea Freight → ZIP 97,98,99
Updated 2026-09-30 22 weight tiers USD pricing
Weight Rate (USD/KG) @ 21 KG
12 KG USD 6.32 USD 132.72
13 KG USD 6.14 USD 128.94
14 KG USD 5.99 USD 125.79
15 KG USD 5.86 USD 123.06
16 KG USD 5.74 USD 120.54
17 KG USD 6.46 USD 135.66
18 KG USD 6.32 USD 132.72
19 KG USD 6.20 USD 130.20
20 KG USD 6.09 USD 127.89
21 KG USD 5.99 USD 125.79
22 KG USD 5.90 USD 123.90
23 KG USD 6.12 USD 128.52
30 KG USD 5.63 USD 118.23
50 KG USD 5.11 USD 107.31
100 KG USD 4.55 USD 95.55
150 KG USD 4.14 USD 86.94
200 KG USD 4.05 USD 85.05
505 KG USD 3.77 USD 79.17
850 KG USD 3.82 USD 80.22
1700 KG USD 3.90 USD 81.90
2500 KG USD 3.88 USD 81.48
3400 KG USD 3.64 USD 76.44
View full route details →

✈️ Air Freight Options

Air Express CN – UPS General USD 11.6/KG →
Air Express CN – UPS General USD 11.8/KG →
Air Express CN – UPS General USD 11.9/KG →

🚢 Sea Freight Options

LA OA – Parcel Delivery USD 4.3/KG →
LA OA – Parcel Delivery USD 4.4/KG →
ZIM / Hede – Parcel Delivery USD 4.5/KG →
Calculate for a different weight:

Trade Terms Explained — Who Pays for What

The rate above is quoted on one specific trade term. Change the term and you change how much of the journey to United States is already inside the price. The table below maps the eleven common Incoterms® against the twelve cost stages of a door-to-door shipment, so you can see exactly where our responsibility ends and yours begins.

  • Seller — Cost and arrangement sit with the seller / shipper.
  • Buyer — Cost and arrangement sit with the buyer / consignee.
  • Negotiable — Not fixed by the rule — agree it in the contract.
Responsibility for each shipment stage under each Incoterms rule
Term 1 Loading on truck 2 Export customs declaration 3 Carriage to port of export 4 Unloading at port of export 5 Loading on vessel / aircraft 6 Main carriage 7 Cargo insurance 8 Unloading at port of import 9 Loading on truck at import 10 Carriage to destination 11 Import customs clearance 12 Import duties & taxes
EXW Ex Works Buyer Buyer — Loading on truck Buyer Buyer — Export customs declaration Buyer Buyer — Carriage to port of export Buyer Buyer — Unloading at port of export Buyer Buyer — Loading on vessel / aircraft Buyer Buyer — Main carriage Buyer Buyer — Cargo insurance Buyer Buyer — Unloading at port of import Buyer Buyer — Loading on truck at import Buyer Buyer — Carriage to destination Buyer Buyer — Import customs clearance Buyer Buyer — Import duties & taxes
FCA Free Carrier Seller Seller — Loading on truck Seller Seller — Export customs declaration Buyer Buyer — Carriage to port of export Buyer Buyer — Unloading at port of export Buyer Buyer — Loading on vessel / aircraft Buyer Buyer — Main carriage Buyer Buyer — Cargo insurance Buyer Buyer — Unloading at port of import Buyer Buyer — Loading on truck at import Buyer Buyer — Carriage to destination Buyer Buyer — Import customs clearance Buyer Buyer — Import duties & taxes
FAS Free Alongside Ship Seller Seller — Loading on truck Seller Seller — Export customs declaration Seller Seller — Carriage to port of export Seller Seller — Unloading at port of export Buyer Buyer — Loading on vessel / aircraft Buyer Buyer — Main carriage Buyer Buyer — Cargo insurance Buyer Buyer — Unloading at port of import Buyer Buyer — Loading on truck at import Buyer Buyer — Carriage to destination Buyer Buyer — Import customs clearance Buyer Buyer — Import duties & taxes
FOB Free On Board Seller Seller — Loading on truck Seller Seller — Export customs declaration Seller Seller — Carriage to port of export Seller Seller — Unloading at port of export Seller Seller — Loading on vessel / aircraft Buyer Buyer — Main carriage Buyer Buyer — Cargo insurance Buyer Buyer — Unloading at port of import Buyer Buyer — Loading on truck at import Buyer Buyer — Carriage to destination Buyer Buyer — Import customs clearance Buyer Buyer — Import duties & taxes
CFR Cost and Freight Seller Seller — Loading on truck Seller Seller — Export customs declaration Seller Seller — Carriage to port of export Seller Seller — Unloading at port of export Seller Seller — Loading on vessel / aircraft Seller Seller — Main carriage Buyer Buyer — Cargo insurance Buyer Buyer — Unloading at port of import Buyer Buyer — Loading on truck at import Buyer Buyer — Carriage to destination Buyer Buyer — Import customs clearance Buyer Buyer — Import duties & taxes
CIF Cost, Insurance and Freight Seller Seller — Loading on truck Seller Seller — Export customs declaration Seller Seller — Carriage to port of export Seller Seller — Unloading at port of export Seller Seller — Loading on vessel / aircraft Seller Seller — Main carriage Seller Seller — Cargo insurance Buyer Buyer — Unloading at port of import Buyer Buyer — Loading on truck at import Buyer Buyer — Carriage to destination Buyer Buyer — Import customs clearance Buyer Buyer — Import duties & taxes
CPT Carriage Paid To Seller Seller — Loading on truck Seller Seller — Export customs declaration Seller Seller — Carriage to port of export Seller Seller — Unloading at port of export Seller Seller — Loading on vessel / aircraft Seller Seller — Main carriage Negotiable Negotiable — Cargo insurance Seller Seller — Unloading at port of import Seller Seller — Loading on truck at import Seller Seller — Carriage to destination Buyer Buyer — Import customs clearance Buyer Buyer — Import duties & taxes
CIP Carriage and Insurance Paid Seller Seller — Loading on truck Seller Seller — Export customs declaration Seller Seller — Carriage to port of export Seller Seller — Unloading at port of export Seller Seller — Loading on vessel / aircraft Seller Seller — Main carriage Seller Seller — Cargo insurance Seller Seller — Unloading at port of import Seller Seller — Loading on truck at import Seller Seller — Carriage to destination Buyer Buyer — Import customs clearance Buyer Buyer — Import duties & taxes
DAT Delivered At Terminal (DPU) Seller Seller — Loading on truck Seller Seller — Export customs declaration Seller Seller — Carriage to port of export Seller Seller — Unloading at port of export Seller Seller — Loading on vessel / aircraft Seller Seller — Main carriage Negotiable Negotiable — Cargo insurance Seller Seller — Unloading at port of import Buyer Buyer — Loading on truck at import Buyer Buyer — Carriage to destination Buyer Buyer — Import customs clearance Buyer Buyer — Import duties & taxes
DAP Delivered At Place Seller Seller — Loading on truck Seller Seller — Export customs declaration Seller Seller — Carriage to port of export Seller Seller — Unloading at port of export Seller Seller — Loading on vessel / aircraft Seller Seller — Main carriage Negotiable Negotiable — Cargo insurance Seller Seller — Unloading at port of import Seller Seller — Loading on truck at import Seller Seller — Carriage to destination Buyer Buyer — Import customs clearance Buyer Buyer — Import duties & taxes
DDP Delivered Duty Paid Seller Seller — Loading on truck Seller Seller — Export customs declaration Seller Seller — Carriage to port of export Seller Seller — Unloading at port of export Seller Seller — Loading on vessel / aircraft Seller Seller — Main carriage Negotiable Negotiable — Cargo insurance Seller Seller — Unloading at port of import Seller Seller — Loading on truck at import Seller Seller — Carriage to destination Seller Seller — Import customs clearance Seller Seller — Import duties & taxes

EXW Ex Works

Buyer takes over at the seller's door and carries every cost from there. Lowest quoted price, highest buyer workload.

FCA Free Carrier

Seller clears the goods for export and hands them to the carrier the buyer nominated.

FAS Free Alongside Ship

Sea and inland waterway only. Seller delivers alongside the vessel; loading is on the buyer.

FOB Free On Board

Sea and inland waterway only. Risk passes once the goods are on board. The most common buying term.

CFR Cost and Freight

Seller pays the main carriage but carries no insurance obligation; risk still passes on loading.

CIF Cost, Insurance and Freight

As CFR, plus the seller must buy and pay for cargo insurance (minimum cover unless you agree more).

CPT Carriage Paid To

Any mode. Seller pays carriage through to the named destination; insurance is not obligatory.

CIP Carriage and Insurance Paid

As CPT, plus the seller must insure the cargo through to the named destination.

DAT Delivered At Terminal (DPU)

Seller delivers unloaded at the named terminal. Renamed DPU (Delivered at Place Unloaded) in Incoterms® 2020.

DAP Delivered At Place

Seller delivers to your address ready for unloading; import clearance and duty stay with the buyer.

DDP Delivered Duty Paid

Seller carries everything through to your door, duty and tax included. Highest quoted price, least buyer workload.

Two things worth flagging. Under CIF and CIP the seller is obliged to buy cargo insurance and pay the premium; under every other term insurance is optional, and we recommend buyers arrange their own cover so a loss or damage in transit is recoverable. And this table is a working summary for planning purposes — the binding definitions are the ones published by the International Chamber of Commerce in the Incoterms® rules, so confirm the exact term wording in your sales contract before you ship.

Trial Order

Trial Orders and Top-Ups

The 21 KG band is where a buyer is testing whether a line sells. Sea is uneconomic at this size — the LCL minimum, the terminal charges and the entry cost do not shrink with your cargo — so this moves by air or courier. Worth knowing: this is the last band where speed is nearly free. Above it, the gap between air and ocean money starts to matter, and planning inventory around a sailing becomes the cheaper habit.

  • Most consolidated air channels open at 21 KG; below that you are on courier tariffs
  • Consolidating two trial orders into one booking usually beats shipping them a fortnight apart
  • Get the HS code settled now — it is far cheaper to correct here than on a container
  • Check whether United States applies a low-value threshold that this shipment falls under

What Affects the Shipping Cost to United States?

  • Density before anything else — one cubic metre is billed as roughly 167 kg, so light bulky cargo pays on the space it occupies
  • How well the cargo is packed — wasted void inside a carton is volume you are paying to move
  • Sailing week — rates move with vessel space, and the fortnight before Chinese New Year is the sharpest swing of the year
  • Where in United States it is going — the ocean leg is the stable part; the inland run from the quay is what varies
  • Declared value, because duty is assessed on it and an optimistic invoice is the most expensive kind

When Does a Full Container Beat Groupage into United States?

The switch is decided by volume, not weight. Groupage is billed per cubic metre with a one-cubic-metre floor, so its cost climbs in a straight line with your cube. A container is a flat price for the box whether you fill it or not. Those two lines cross somewhere between roughly 12 and 15 m³ on most lanes — below that a consol is cheaper, above it you are paying groupage rates for space a 20GP would have given you outright.

BoxUsable cubePayloadWhat it suits
20GP 33 m³ ≈ 28 t Dense cargo — the payload runs out long before the cube does.
40GP 67 m³ ≈ 26 t Twice the space for far less than twice the price. The default for most consolidated buyers.
40HQ 76 m³ ≈ 26 t The extra foot of height pays for itself on anything light and stackable.

Two things move the crossover on a real booking. Cargo denser than about 167 kg per cubic metre hits a container's payload limit before its cube, so the box fills on weight and the calculation shifts down. And a container starts accruing free-time charges at destination the moment it is discharged — demurrage on the quay, detention off it — which is a cost a consol never hands you. If your cargo sits near the line, send the packed dimensions and we will price both against each other rather than guess.

Free 3D Loading Tools

Shipping to United States by air or sea? Plan cartons and container loading in 3D before requesting a quote.

3D Carton Packing Calculator

Check how many units truly fit per carton for this United States shipment: the 3D packing tool computes layers, rotation, and protection gaps from your exact product size.

Open Packing Tool →
🚢

3D Container Loading Planner

Sea freight to United States prices by CBM or container — plan 20GP/40GP/40HQ loading in 3D, mix different box sizes, and check utilization before booking.

Open Container Planner →

Transit Times — China to United States

MethodTransit TimeNotes
Air, consolidated5–10 business daysOrigin warehouse to the door in United States
Courier3–7 business daysIntegrator door to door — sensible at this size

Which Shipping Method is Best for 21 KG?

🚢

Sea Freight

Transit: 25–45 calendar days
Best at: Over 100 KG, non-urgent cargo
Not cost-effective
🚂

Rail Freight

Transit: 18–28 calendar days
Best at: Europe destinations over 50 KG
Europe only

China to United States — Shipping Reference Data

Country-specific logistics anchors for shipments arriving in United States:

Main sea gateways Los Angeles/Long Beach, New York/Newark, Savannah
Destination customs authority U.S. Customs and Border Protection (CBP)
De-minimis / duty-free threshold USD 800
Import tax & duty regime No federal VAT; duties vary by HTS code (often 0–6.5% for general goods)
Local currency USD
Typical port/airport dwell time 2–5 days
Peak / busy season Aug–Oct (pre-holiday peak)
Conformity & certification FCC for radio devices; FDA Prior Notice for food/supplements
Main air gateways LAX (Los Angeles), ORD (Chicago), JFK (New York)

Thresholds and bands here are planning references for buyers, not rulings — confirm the exact HS-code rate for your goods before shipping.

Price Trend — United States

Historical freight rates from China to United States for 21 KG shipments. Data sourced from live carrier price feeds.

Customs & Documentation for United States

  • A low-value threshold may let small consignments through without duty — worth checking before you split a shipment
  • The entry stands or falls on three documents: a commercial invoice that matches reality, a packing list with real weights and dimensions, and an HS code you can defend
  • Under a duty-paid booking we file and settle on your behalf; the duty figure itself still follows your commodity, its declared value and the rate applied on the day
  • Cells, aerosols and anything liquid need their paperwork ready before the cargo leaves the factory, not after it lands
  • FDA Prior Notice required for food, supplements, and certain health products
  • FCC certification required for electronic devices with radio frequency

Where these United States duty figures come from

Every duty and tax figure quoted on this page is our working estimate for planning, not a ruling. The binding rate for your consignment is whatever U.S. Customs and Border Protection applies against your declared HS code on the day of entry, and their published guidance is the source to check before you commit stock.

Most landed-cost surprises trace back to classification rather than freight. the WCO Harmonized System defines the heading structure every customs administration builds on, and ITC Market Access Map will show you the duty a given heading attracts in this destination.

On the air side, anything with a cell or a battery in it, plus liquids, powders, magnets and aerosols, is governed by the IATA Dangerous Goods Regulations. Those articles are not refused outright, but they need to be declared at booking so the shipment is built correctly — declaring them late is the single most common cause of an air consignment being offloaded.

Frequently Asked Questions

What should I budget to move cargo into United States?

Pricing into United States currently opens at USD 5.71/KG on LA OA – Parcel Delivery. At 21 KG, the estimated total is approximately USD 120, duty included. Final landed cost depends on the No federal VAT; duties vary by HTS code (often 0–6.5% for general goods) applied by U.S. Customs and Border Protection (CBP).

What is the duty position on imports into United States?

Imports into United States are assessed by U.S. Customs and Border Protection (CBP). The applicable regime is: No federal VAT; duties vary by HTS code (often 0–6.5% for general goods). The duty-free / de-minimis position is USD 800. Under our DDP service these charges are pre-paid and included in the per-KG price, so there is nothing to settle on arrival.

When does space get tight on the United States lane?

Capacity to United States tightens around Aug–Oct (pre-holiday peak), on top of the China-side surcharge windows of Chinese New Year (Jan/Feb) and Golden Week (early Oct). Booking 1–2 weeks earlier during these windows protects both space and rate.

How small a consignment is worth booking to United States?

It depends which door you come in by. Consolidated air opens around 21 kg, occasionally 12; groupage starts at one cubic metre and rounds up to it; single parcels go integrator. Under 21 kg into United States, courier almost always wins on total cost.

Which terminals actually handle this cargo into United States?

Ocean cargo for United States discharges at Los Angeles/Long Beach, New York/Newark, Savannah; air arrives via LAX (Los Angeles), ORD (Chicago), JFK (New York). Which one your consignment routes through is decided by the sailing or allocation we book, and it moves the inland cost far more than it moves the ocean cost. We pick the gateway with the best onward delivery time to your final address and price it into the DDP rate.

What currency is a United States booking settled in?

We quote and invoice United States bookings in USD; the destination side settles in USD. Payment is typically due before departure (T/T or PayPal), and because it's DDP you settle the full landed cost once — no destination collect charges.

How is chargeable weight calculated?

Chargeable weight is the greater of actual gross weight and volumetric weight, where volumetric weight is L × W × H in centimetres divided by 6000. One cubic metre therefore equals 167 kg. If a consignment weighs 300 kg but measures out to only 200 kg volumetric, it is charged on the 300 kg — the higher of the two always wins.

What does a duty-paid booking into United States actually cover?

A duty-paid booking into United States means we carry the freight, the customs entry with U.S. Customs and Border Protection (CBP) and last-mile delivery to your door, and quote them together so you settle once. The duty and tax element is not a fixed number: it follows your product's HS code, its declared value and the exchange rate applied on the day of entry, so it is confirmed on your specific goods rather than read off a rate card. The USD 800 de-minimis position applies.

Watch: how this shipment works end to end

The rates above answer the cost question. This covers the mechanics — useful if you have not shipped to United States before and are still working out how to structure the order.

Air Freight from China: Soaring Through the Skies of Global Trade — SINO Shipping. Published on YouTube by a third party; we link it because it explains the process well, not because we produced it or endorse the provider.

Shipping to United States by industry

Rates above are lane rates and apply to general cargo. Packing specification, HS classification and the clearance step that matters are all commodity-specific — these guides cover them industry by industry.

All 60 industry guides →

Get a firm price for United States

The figures above are indicative. Send your actual cargo for 21 KG and we price it properly — commodity, packed dimensions and destination all move the number.

Answer these and you get a real price, not a range. These are the exact figures a carrier needs before it will quote. Fill them in once and we can price your cargo the same day — leave them out and we have to come back and ask, which is what turns an hour into a week.

kg
ctn
Carton sizeoptional
× × cm
m³
ctr
Built-in battery?* Lithium cells are dangerous goods.
Someone else's brand?* Logos you are not authorised to ship.
Magnetic product?* Speakers, motors, magnets.
Why these three decide everything

They determine whether your cargo can fly, and on which service. A declared battery changes the price; an undeclared one grounds the shipment at the airport and you pay storage while it sits. Unauthorised brands are seized at customs and the freight is lost with them. Magnetic goods need a field test — routine, but it has to be booked ahead. Telling us now costs a click; telling us later costs the shipment.

Sea or air?*
Tick both and we quote both.
When should it move?optional
Photographs of the goodsoptional
    Your details are used to prepare this quotation and nothing else.

    Customs clearance in Usa

    Duty and tax position, certification, typical port dwell and what actually holds shipments at this border — plus who files the entry.

    Usa clearance requirements →