Skip to content
✉ info@chinaoceanfreight.com |📞 +86 18138342527
💬 WeChat: lunjie1120 WhatsApp Us →
💬 WhatsApp Us Now
Europe ✈️ Air Freight 🚂 Rail Freight 🚢 Sea Freight 100 KG

Cost to Ship 100KG from China to Germany

What this shipment size actually costs, and whether consolidating up to the next bracket would be cheaper.

USD 2.3/KG Best Rate Now
5 Channels Available
2026-09-30 Last Updated

Shipping 100KG from China to Germany costs approximately USD 230, based on a published rate of USD 2.30 per kilogram. Treat it as a planning estimate for the freight: what you actually pay depends on the product, its HS code, the declared value and the exchange rate on the day, and duty assessed by German Customs (Zoll) is quoted separately. The real figure can come in above or below this.

Estimated total
USD 230 for 100KG
By air
USD 6.78/kg, 5-10 days
By sea
USD 2.30/kg, 25-45 days
Customs authority
German Customs (Zoll)

Rates last updated 2026-09-30. Indicative only — published channel prices for planning, not a quotation. Your actual cost depends on the product and its HS code, chargeable weight, declared value, duty and tax at destination and the exchange rate on the day, and can come in above or below these figures.

Current Rates — China to Germany (100 KG)

Updated 2026-09-30
Service Mode Rate Billed asTotal (100 KG) Details
Best Value Sea · Duty-Paid 🚢 Sea Freight USD 2.3/KG 100 KG USD 230 View Details →
Rail · Duty-Paid Standard 🚂 Rail Freight USD 2.9/KG 100 KG USD 290 View Details →
Rail · Duty-Paid Express 🚂 Rail Freight USD 3.1/KG 100 KG USD 305 View Details →
Air · Duty-Paid General Cargo ✈️ Air Freight USD 6.8/KG 100 KG USD 678 View Details →
Air · Duty-Paid Battery Cargo ✈️ Air Freight USD 7.1/KG 100 KG USD 714 View Details →

How these prices are calculated — chargeable weight

Freight is not billed on the number on your bathroom scale. It is billed on chargeable weight: the greater of actual gross weight and volumetric weight, where volumetric weight is L × W × H (cm) ÷ 6000. Denser cargo pays on its weight; light bulky cargo pays on the space it occupies. Whichever is higher is the one you pay — never the lower.

  • One cubic metre = 167 kg. That is 1,000,000 cm³ ÷ 6000, the same divisor used for the volumetric check, so both sides of this page agree with each other.
  • Per-kilogram channels. The rate is multiplied by chargeable weight, rounded up to the next whole kilogram. A 100 kg consignment that only measures out to a smaller volumetric figure is still charged on its 100 kg actual weight.
  • Freight only. These are published freight rates. Duty, tax and customs charges at destination are not a fixed number we can print: they follow your product's HS code, its declared value and the exchange rate applied on the day of entry, so they are confirmed against your actual goods and quoted separately.
  • Indicative only — the real price can be higher or lower. Nothing on this page is a quotation or a commitment. What you finally pay depends on what the product is, how it is packed, the chargeable weight, the declared value, the destination duty position and the exchange rate at the time. Send the product details, weight and dimensions and we will price your specific shipment.

Track your shipment

Enter your tracking number below

Powered by 17TRACK — supports 2,000+ carriers worldwide

Track a container to Germany

Ocean cargo is tracked by container number rather than by a parcel barcode. Enter yours below: we validate the number, identify the line that owns the prefix, and send you to that line's own tracking page.

A container number is four letters and seven digits, for example MSKU6090510. The last digit is a check digit, so a typo can be caught here rather than by an empty result on the carrier's site. We validate it in your browser — the number is not sent to us or to anyone else.

Full Weight-Tier Rate Cards

Detailed per-weight pricing for every active route from China to Germany. Each tier reflects the published rate at that exact weight — useful for accurate budgeting at common shipment sizes.

Sea DDP

🚢 Sea Freight → DE
Best Value at 100 KG
Updated 2026-09-30 13 weight tiers USD pricing
Weight Rate (USD/KG) @ 100 KG
21 KG USD 3.94 USD 394.00
22 KG USD 3.85 USD 385.00
23 KG USD 4.07 USD 407.00
30 KG USD 3.58 USD 358.00
50 KG USD 3.06 USD 306.00
100 KG USD 2.30 USD 230.00
150 KG USD 2.26 USD 226.00
200 KG USD 2.16 USD 216.00
505 KG USD 1.88 USD 188.00
850 KG USD 1.93 USD 193.00
1700 KG USD 2.02 USD 202.00
2500 KG USD 2.00 USD 200.00
3400 KG USD 1.75 USD 175.00
View full route details →

Rail DDP Standard

🚂 Rail Freight → DE
Updated 2026-09-30 13 weight tiers USD pricing
Weight Rate (USD/KG) @ 100 KG
21 KG USD 4.41 USD 441.00
22 KG USD 4.32 USD 432.00
23 KG USD 4.54 USD 454.00
30 KG USD 4.05 USD 405.00
50 KG USD 3.53 USD 353.00
100 KG USD 2.90 USD 290.00
150 KG USD 2.86 USD 286.00
200 KG USD 2.77 USD 277.00
505 KG USD 2.48 USD 248.00
850 KG USD 2.54 USD 254.00
1700 KG USD 2.62 USD 262.00
2500 KG USD 2.60 USD 260.00
3400 KG USD 2.35 USD 235.00
View full route details →

Rail DDP Express

🚂 Rail Freight → DE
Updated 2026-09-30 13 weight tiers USD pricing
Weight Rate (USD/KG) @ 100 KG
21 KG USD 4.56 USD 456.00
22 KG USD 4.47 USD 447.00
23 KG USD 4.69 USD 469.00
30 KG USD 4.20 USD 420.00
50 KG USD 3.68 USD 368.00
100 KG USD 3.05 USD 305.00
150 KG USD 3.00 USD 300.00
200 KG USD 2.91 USD 291.00
505 KG USD 2.63 USD 263.00
850 KG USD 2.68 USD 268.00
1700 KG USD 2.76 USD 276.00
2500 KG USD 2.74 USD 274.00
3400 KG USD 2.50 USD 250.00
View full route details →

Air DDP General Cargo

✈️ Air Freight → DE
Updated 2026-09-30 13 weight tiers USD pricing
Weight Rate (USD/KG) @ 100 KG
21 KG USD 8.51 USD 851.00
22 KG USD 8.42 USD 842.00
23 KG USD 8.64 USD 864.00
30 KG USD 8.14 USD 814.00
50 KG USD 7.63 USD 763.00
100 KG USD 6.78 USD 678.00
150 KG USD 6.73 USD 673.00
200 KG USD 6.64 USD 664.00
505 KG USD 6.29 USD 629.00
850 KG USD 6.34 USD 634.00
1700 KG USD 6.42 USD 642.00
2500 KG USD 6.40 USD 640.00
3400 KG USD 6.15 USD 615.00
View full route details →

Air DDP Battery Cargo

✈️ Air Freight → DE
Updated 2026-09-30 13 weight tiers USD pricing
Weight Rate (USD/KG) @ 100 KG
21 KG USD 8.87 USD 887.00
22 KG USD 8.78 USD 878.00
23 KG USD 9.00 USD 900.00
30 KG USD 8.51 USD 851.00
50 KG USD 7.99 USD 799.00
100 KG USD 7.14 USD 714.00
150 KG USD 7.10 USD 710.00
200 KG USD 7.01 USD 701.00
505 KG USD 6.65 USD 665.00
850 KG USD 6.70 USD 670.00
1700 KG USD 6.79 USD 679.00
2500 KG USD 6.77 USD 677.00
3400 KG USD 6.52 USD 652.00
View full route details →

✈️ Air Freight Options

Air DDP General Cargo USD 6.8/KG →
Air DDP Battery Cargo USD 7.1/KG →

🚢 Sea Freight Options

Sea DDP USD 2.3/KG →
Calculate for a different weight:

Trade Terms Explained — Who Pays for What

The rate above is quoted on one specific trade term. Change the term and you change how much of the journey to Germany is already inside the price. The table below maps the eleven common Incoterms® against the twelve cost stages of a door-to-door shipment, so you can see exactly where our responsibility ends and yours begins.

  • Seller — Cost and arrangement sit with the seller / shipper.
  • Buyer — Cost and arrangement sit with the buyer / consignee.
  • Negotiable — Not fixed by the rule — agree it in the contract.
Responsibility for each shipment stage under each Incoterms rule
Term 1 Loading on truck 2 Export customs declaration 3 Carriage to port of export 4 Unloading at port of export 5 Loading on vessel / aircraft 6 Main carriage 7 Cargo insurance 8 Unloading at port of import 9 Loading on truck at import 10 Carriage to destination 11 Import customs clearance 12 Import duties & taxes
EXW Ex Works Buyer Buyer — Loading on truck Buyer Buyer — Export customs declaration Buyer Buyer — Carriage to port of export Buyer Buyer — Unloading at port of export Buyer Buyer — Loading on vessel / aircraft Buyer Buyer — Main carriage Buyer Buyer — Cargo insurance Buyer Buyer — Unloading at port of import Buyer Buyer — Loading on truck at import Buyer Buyer — Carriage to destination Buyer Buyer — Import customs clearance Buyer Buyer — Import duties & taxes
FCA Free Carrier Seller Seller — Loading on truck Seller Seller — Export customs declaration Buyer Buyer — Carriage to port of export Buyer Buyer — Unloading at port of export Buyer Buyer — Loading on vessel / aircraft Buyer Buyer — Main carriage Buyer Buyer — Cargo insurance Buyer Buyer — Unloading at port of import Buyer Buyer — Loading on truck at import Buyer Buyer — Carriage to destination Buyer Buyer — Import customs clearance Buyer Buyer — Import duties & taxes
FAS Free Alongside Ship Seller Seller — Loading on truck Seller Seller — Export customs declaration Seller Seller — Carriage to port of export Seller Seller — Unloading at port of export Buyer Buyer — Loading on vessel / aircraft Buyer Buyer — Main carriage Buyer Buyer — Cargo insurance Buyer Buyer — Unloading at port of import Buyer Buyer — Loading on truck at import Buyer Buyer — Carriage to destination Buyer Buyer — Import customs clearance Buyer Buyer — Import duties & taxes
FOB Free On Board Seller Seller — Loading on truck Seller Seller — Export customs declaration Seller Seller — Carriage to port of export Seller Seller — Unloading at port of export Seller Seller — Loading on vessel / aircraft Buyer Buyer — Main carriage Buyer Buyer — Cargo insurance Buyer Buyer — Unloading at port of import Buyer Buyer — Loading on truck at import Buyer Buyer — Carriage to destination Buyer Buyer — Import customs clearance Buyer Buyer — Import duties & taxes
CFR Cost and Freight Seller Seller — Loading on truck Seller Seller — Export customs declaration Seller Seller — Carriage to port of export Seller Seller — Unloading at port of export Seller Seller — Loading on vessel / aircraft Seller Seller — Main carriage Buyer Buyer — Cargo insurance Buyer Buyer — Unloading at port of import Buyer Buyer — Loading on truck at import Buyer Buyer — Carriage to destination Buyer Buyer — Import customs clearance Buyer Buyer — Import duties & taxes
CIF Cost, Insurance and Freight Seller Seller — Loading on truck Seller Seller — Export customs declaration Seller Seller — Carriage to port of export Seller Seller — Unloading at port of export Seller Seller — Loading on vessel / aircraft Seller Seller — Main carriage Seller Seller — Cargo insurance Buyer Buyer — Unloading at port of import Buyer Buyer — Loading on truck at import Buyer Buyer — Carriage to destination Buyer Buyer — Import customs clearance Buyer Buyer — Import duties & taxes
CPT Carriage Paid To Seller Seller — Loading on truck Seller Seller — Export customs declaration Seller Seller — Carriage to port of export Seller Seller — Unloading at port of export Seller Seller — Loading on vessel / aircraft Seller Seller — Main carriage Negotiable Negotiable — Cargo insurance Seller Seller — Unloading at port of import Seller Seller — Loading on truck at import Seller Seller — Carriage to destination Buyer Buyer — Import customs clearance Buyer Buyer — Import duties & taxes
CIP Carriage and Insurance Paid Seller Seller — Loading on truck Seller Seller — Export customs declaration Seller Seller — Carriage to port of export Seller Seller — Unloading at port of export Seller Seller — Loading on vessel / aircraft Seller Seller — Main carriage Seller Seller — Cargo insurance Seller Seller — Unloading at port of import Seller Seller — Loading on truck at import Seller Seller — Carriage to destination Buyer Buyer — Import customs clearance Buyer Buyer — Import duties & taxes
DAT Delivered At Terminal (DPU) Seller Seller — Loading on truck Seller Seller — Export customs declaration Seller Seller — Carriage to port of export Seller Seller — Unloading at port of export Seller Seller — Loading on vessel / aircraft Seller Seller — Main carriage Negotiable Negotiable — Cargo insurance Seller Seller — Unloading at port of import Buyer Buyer — Loading on truck at import Buyer Buyer — Carriage to destination Buyer Buyer — Import customs clearance Buyer Buyer — Import duties & taxes
DAP Delivered At Place Seller Seller — Loading on truck Seller Seller — Export customs declaration Seller Seller — Carriage to port of export Seller Seller — Unloading at port of export Seller Seller — Loading on vessel / aircraft Seller Seller — Main carriage Negotiable Negotiable — Cargo insurance Seller Seller — Unloading at port of import Seller Seller — Loading on truck at import Seller Seller — Carriage to destination Buyer Buyer — Import customs clearance Buyer Buyer — Import duties & taxes
DDP Delivered Duty Paid Seller Seller — Loading on truck Seller Seller — Export customs declaration Seller Seller — Carriage to port of export Seller Seller — Unloading at port of export Seller Seller — Loading on vessel / aircraft Seller Seller — Main carriage Negotiable Negotiable — Cargo insurance Seller Seller — Unloading at port of import Seller Seller — Loading on truck at import Seller Seller — Carriage to destination Seller Seller — Import customs clearance Seller Seller — Import duties & taxes

EXW Ex Works

Buyer takes over at the seller's door and carries every cost from there. Lowest quoted price, highest buyer workload.

FCA Free Carrier

Seller clears the goods for export and hands them to the carrier the buyer nominated.

FAS Free Alongside Ship

Sea and inland waterway only. Seller delivers alongside the vessel; loading is on the buyer.

FOB Free On Board

Sea and inland waterway only. Risk passes once the goods are on board. The most common buying term.

CFR Cost and Freight

Seller pays the main carriage but carries no insurance obligation; risk still passes on loading.

CIF Cost, Insurance and Freight

As CFR, plus the seller must buy and pay for cargo insurance (minimum cover unless you agree more).

CPT Carriage Paid To

Any mode. Seller pays carriage through to the named destination; insurance is not obligatory.

CIP Carriage and Insurance Paid

As CPT, plus the seller must insure the cargo through to the named destination.

DAT Delivered At Terminal (DPU)

Seller delivers unloaded at the named terminal. Renamed DPU (Delivered at Place Unloaded) in Incoterms® 2020.

DAP Delivered At Place

Seller delivers to your address ready for unloading; import clearance and duty stay with the buyer.

DDP Delivered Duty Paid

Seller carries everything through to your door, duty and tax included. Highest quoted price, least buyer workload.

Two things worth flagging. Under CIF and CIP the seller is obliged to buy cargo insurance and pay the premium; under every other term insurance is optional, and we recommend buyers arrange their own cover so a loss or damage in transit is recoverable. And this table is a working summary for planning purposes — the binding definitions are the ones published by the International Chamber of Commerce in the Incoterms® rules, so confirm the exact term wording in your sales contract before you ship.

Groupage

Where Ocean Starts to Make Sense

At 100 KG the arithmetic changes. LCL groupage becomes bookable, and whether it beats air depends almost entirely on density: cargo that fills space without filling the scale prices badly by air and well by sea. This is the band where measuring your cartons properly stops being housekeeping and starts being the largest single lever on what you pay into Germany.

  • Measure and weigh a packed carton before asking for a quote — density decides the mode
  • LCL is billed per cubic metre with a one-CBM floor, so part-loads round upward
  • Air volume discounts usually appear around 100 KG; ask where the next break sits
  • A week of extra transit is often cheaper than the air premium at this size

What Affects the Shipping Cost to Germany?

  • Density before anything else — one cubic metre is billed as roughly 167 kg, so light bulky cargo pays on the space it occupies
  • How well the cargo is packed — wasted void inside a carton is volume you are paying to move
  • Sailing week — rates move with vessel space, and the fortnight before Chinese New Year is the sharpest swing of the year
  • Where in Germany it is going — the ocean leg is the stable part; the inland run from the quay is what varies
  • Declared value, because duty is assessed on it and an optimistic invoice is the most expensive kind

When Does a Full Container Beat Groupage into Germany?

The switch is decided by volume, not weight. Groupage is billed per cubic metre with a one-cubic-metre floor, so its cost climbs in a straight line with your cube. A container is a flat price for the box whether you fill it or not. Those two lines cross somewhere between roughly 12 and 15 m³ on most lanes — below that a consol is cheaper, above it you are paying groupage rates for space a 20GP would have given you outright.

BoxUsable cubePayloadWhat it suits
20GP 33 m³ ≈ 28 t Dense cargo — the payload runs out long before the cube does.
40GP 67 m³ ≈ 26 t Twice the space for far less than twice the price. The default for most consolidated buyers.
40HQ 76 m³ ≈ 26 t The extra foot of height pays for itself on anything light and stackable.

Two things move the crossover on a real booking. Cargo denser than about 167 kg per cubic metre hits a container's payload limit before its cube, so the box fills on weight and the calculation shifts down. And a container starts accruing free-time charges at destination the moment it is discharged — demurrage on the quay, detention off it — which is a cost a consol never hands you. If your cargo sits near the line, send the packed dimensions and we will price both against each other rather than guess.

Free 3D Loading Tools

Shipping to Germany by air or sea? Plan cartons and container loading in 3D before requesting a quote.

3D Carton Packing Calculator

Air rates to Germany bill by chargeable weight — simulate your carton fill in 3D (including mixed products in one box) and cut dimensional-weight waste before you book.

Open Packing Tool →
🚢

3D Container Loading Planner

Squeeze more out of every CBM to Germany: load your carton list in 3D, verify space and payload utilization, and export the loading plan.

Open Container Planner →

Transit Times — China to Germany

MethodTransit TimeNotes
Air, consolidated5–10 business daysOrigin warehouse to the door in Germany
Ocean LCL (groupage)30–50 calendar daysShared box to the quay in Germany, then inland
Rail18–28 calendar daysBlock train via Central Asia into Germany
Courier3–7 business daysIntegrator door to door — expensive at this size

Which Shipping Method is Best for 100 KG?

🚂

Rail Freight

Transit: 18–28 calendar days
Best at: Europe destinations over 50 KG
Europe only

China to Germany — Shipping Reference Data

Key China-to-Germany import facts buyers should plan around:

Main sea gateways Hamburg, Bremerhaven, Wilhelmshaven
Destination customs authority German Customs (Zoll)
De-minimis / duty-free threshold EUR 150 (duty-free threshold; VAT from EUR 0)
Import tax & duty regime Import VAT 19%; duty 0–12% by TARIC code
Local currency EUR
Typical port/airport dwell time 3–6 days
Peak / busy season Sep–Nov
Conformity & certification CE marking + EU IOSS registration for B2C e-commerce
Main air gateways FRA (Frankfurt), MUC (Munich), CGN (Cologne)

Thresholds and bands here are planning references for buyers, not rulings — confirm the exact HS-code rate for your goods before shipping.

Price Trend — Germany

Historical freight rates from China to Germany for 100 KG shipments. Data sourced from live carrier price feeds.

Customs & Documentation for Germany

  • A low-value threshold may let small consignments through without duty — worth checking before you split a shipment
  • The entry stands or falls on three documents: a commercial invoice that matches reality, a packing list with real weights and dimensions, and an HS code you can defend
  • Under a duty-paid booking we file and settle on your behalf; the duty figure itself still follows your commodity, its declared value and the rate applied on the day
  • Cells, aerosols and anything liquid need their paperwork ready before the cargo leaves the factory, not after it lands
  • EU IOSS/VAT registration may be required for e-commerce shipments above EUR 150
  • CE certification required for electronic goods sold to EU consumers

Where these Germany duty figures come from

Every duty and tax figure quoted on this page is our working estimate for planning, not a ruling. The binding rate for your consignment is whatever German Customs (Zoll) applies against your declared HS code on the day of entry, and their published guidance is the source to check before you commit stock.

Most landed-cost surprises trace back to classification rather than freight. the WCO Harmonized System defines the heading structure every customs administration builds on, and ITC Market Access Map will show you the duty a given heading attracts in this destination.

On the air side, anything with a cell or a battery in it, plus liquids, powders, magnets and aerosols, is governed by the IATA Dangerous Goods Regulations. Those articles are not refused outright, but they need to be declared at booking so the shipment is built correctly — declaring them late is the single most common cause of an air consignment being offloaded.

For a wider view of how importing into Germany actually works — documentation norms, inspection behavior, the paperwork that tends to hold shipments — the U.S. ITA guide to Germany customs regulations is a useful independent read alongside our own lane notes.

Frequently Asked Questions

What should I budget to move cargo into Germany?

Pricing into Germany currently opens at USD 2.30/KG on Sea DDP. At 100 KG, the estimated total is approximately USD 230, duty included. Final landed cost depends on the Import VAT 19%; duty 0–12% by TARIC code applied by German Customs (Zoll).

What is the duty position on imports into Germany?

Imports into Germany are assessed by German Customs (Zoll). The applicable regime is: Import VAT 19%; duty 0–12% by TARIC code. The duty-free / de-minimis position is EUR 150 (duty-free threshold; VAT from EUR 0). Under our DDP service these charges are pre-paid and included in the per-KG price, so there is nothing to settle on arrival.

What does a duty-paid booking into Germany actually cover?

A duty-paid booking into Germany means we carry the freight, the customs entry with German Customs (Zoll) and last-mile delivery to your door, and quote them together so you settle once. The duty and tax element is not a fixed number: it follows your product's HS code, its declared value and the exchange rate applied on the day of entry, so it is confirmed on your specific goods rather than read off a rate card. The EUR 150 (duty-free threshold; VAT from EUR 0) de-minimis position applies.

What currency is a Germany booking settled in?

We quote and invoice Germany bookings in USD; the destination side settles in EUR. Payment is typically due before departure (T/T or PayPal), and because it's DDP you settle the full landed cost once — no destination collect charges.

Realistically, how long does the Germany run take?

Measured door to door into Germany: air 5–10 business days, groupage 30–50 calendar days, a full box 28–45, and rail 18–28 days. On arrival, allow roughly 3–6 days of clearance/dwell at the gateway. All times include customs clearance under DDP.

How small a consignment is worth booking to Germany?

It depends which door you come in by. Consolidated air opens around 21 kg, occasionally 12; groupage starts at one cubic metre and rounds up to it; single parcels go integrator. Under 21 kg into Germany, courier almost always wins on total cost.

Which terminals actually handle this cargo into Germany?

Ocean cargo for Germany discharges at Hamburg, Bremerhaven, Wilhelmshaven; air arrives via FRA (Frankfurt), MUC (Munich), CGN (Cologne). Which one your consignment routes through is decided by the sailing or allocation we book, and it moves the inland cost far more than it moves the ocean cost. We pick the gateway with the best onward delivery time to your final address and price it into the DDP rate.

At 100 KG, does ocean beat air into Germany?

At 100 KG into Germany the headline rate favours the water, but the money often does not: a 30–45 day sailing plus 3–6 days on the ground is working capital sitting still. Air also starts discounting above 100 kg. Ocean wins once the cargo is bulky, the reorder cycle is predictable, or the margin is thin enough that transit time is not the constraint.

Watch: how this shipment works end to end

The rates above answer the cost question. This covers the mechanics — useful if you have not shipped to Germany before and are still working out how to structure the order.

Air Freight from China: Soaring Through the Skies of Global Trade — SINO Shipping. Published on YouTube by a third party; we link it because it explains the process well, not because we produced it or endorse the provider.

Shipping to Germany by industry

Rates above are lane rates and apply to general cargo. Packing specification, HS classification and the clearance step that matters are all commodity-specific — these guides cover them industry by industry.

All 60 industry guides →

Get a firm price for Germany

The figures above are indicative. Send your actual cargo for 100 KG and we price it properly — commodity, packed dimensions and destination all move the number.

Answer these and you get a real price, not a range. These are the exact figures a carrier needs before it will quote. Fill them in once and we can price your cargo the same day — leave them out and we have to come back and ask, which is what turns an hour into a week.

kg
ctn
Carton sizeoptional
× × cm
m³
ctr
Built-in battery?* Lithium cells are dangerous goods.
Someone else's brand?* Logos you are not authorised to ship.
Magnetic product?* Speakers, motors, magnets.
Why these three decide everything

They determine whether your cargo can fly, and on which service. A declared battery changes the price; an undeclared one grounds the shipment at the airport and you pay storage while it sits. Unauthorised brands are seized at customs and the freight is lost with them. Magnetic goods need a field test — routine, but it has to be booked ahead. Telling us now costs a click; telling us later costs the shipment.

Sea or air?*
Tick both and we quote both.
When should it move?optional
Photographs of the goodsoptional
    Your details are used to prepare this quotation and nothing else.